Książki, które warto przeczytać
Monday January 21st 2019

Pomoce logopedyczne dla dzieci i ich rola

Specjaliści alarmują, że z roku na rok zwiększa się liczba młodych ludzi z zaburzeniami i wadami mowy. Niemal każde przedszkole i szkoła posiada na swoim terenie gabinet, w którym prowadzona jest w tym zakresie terapia. Wykorzystuje się podczas niej różnego rodzaju pomoce logopedyczne dla dzieci. Ich zadaniem jest ułatwienie i urozmaicenie pracy w kierunku usuwania problemów z mową.

Wśród pomocy logopedycznych dla dzieci wymienić można ogrom różnego rodzaju gier rozwijających mowę, układanek, zabawek, pacynek, woreczków, kostek dźwiękowych czy edukacyjnych programów multimedialnych, które służą m.in. do przeprowadzania ćwiczeń artykulacyjnych i słuchowych. Każdy gabinet wyposażony jest również w wibrator logopedyczny, a także pomoce, wykorzystywane do ćwiczeń oddechowych (słomki, balony, wiatraczki, dmuchajki, wata itp.) Wszystko to ma zainteresować dziecko zajęciami na tyle, by zechciało brać w nich czynny udział i wykonywać kolejne zadania.

To, jaki rodzaj pomocy logopedycznych dla dzieci zostanie użyty podczas ćwiczeń, zależne jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście typ wady wymowy. Kolejną kwestią jest wiek, a także możliwości intelektualne i stan emocjonalny małego człowieka. Warto pamiętać, by po każdym spotkaniu pochwalić dziecko za wysiłek, jaki włożyło w ćwiczenia.

More from category

Jak przekazać wiedzę?
Jak przekazać wiedzę?

Bycie ekspertem w jakiejś dziedzinie często nie gwarantuje tego, że potrafi się taką wiedzę przekazać. Czasami [Read More]

Rola rodzica w terapii logopedycznej
Rola rodzica w terapii logopedycznej

Logopedia to termin, którego nazwa wywodzi się od dwóch łacińskich słów: „logos”, czyli „słowo” oraz [Read More]

Skąd wziąć pomoce logopedyczne do terapii?
Skąd wziąć pomoce logopedyczne do terapii?

Każdy logopeda prowadzący terapię z dziećmi potrzebuje ciekawych i angażujących materiałów do pracy. W ten [Read More]

Interesting Sites

    Archives